REKLAMA

OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

studentiStále více studentů středních a vysokých škol bojuje s přípravou odborných, seminárních či diplomových prací. Největší problémy nastávají při opisování pasáží z odborné literatury, ale také se strukturou práce a uchopením tématu. Studenti tak často „kradou“ informace, aniž by o tom věděli.

Na Katolickém gymnáziu v Třebíči proto všichni studenti třetích ročníků musí napsat odbornou seminární práci na zvolené téma. Studenti si mohou vybrat vedoucího práce, který je po celou dobu vede a konzultuje s nimi postup. „Je to velmi podobné jako u diplomové práce na vysoké škole, protože i naši studenti musí práci správě metodiky napsat a také obhájit před komisí,“ popisuje učitel Drahomír Havlíček a dodává, že všichni kantoři se v průběhu roku snaží studentům vštípit zásady a pravidla při psaní odborných textů a prací a připravit je na studium vysoké školy.

Učitelé se shodují v tom, že většina studentů zaměňuje odbornou práci s kompilátem, tedy že místo vlastního výzkumu či pohledů sepíšou názory odborníků a vydávají to za svoji práci.

Katolické gymnázium tuto přípravu na vysokou školu uplatňuje u studentů třetích ročníků více než deset let. Studenti si volí téma podle předmětů, ze kterých budou maturovat. Největší zájem je o společenské vědy, dějepis a také biologii. „Nejlepší studenty posíláme s jejich pracemi do soutěže talentovaných středoškoláků s názvem SOČ. Je to zkratka pro středoškolskou odbornou činnost. Je to ta nejlepší průprava na vysokou školu, ale i do zaměstnání,“ říká ředitel školy Pavel Krška.

Absolventi gymnázia zpětně hodnotí tuto aktivitu za velmi přínosnou. „Na vysoké škole se vám nikdo tolik nevěnuje, vše si musíte zjistit a nají. Díky základům psaní odborné práce z gymnázia jsem měla velkou výhodu při studiu,“ svěřuje se absolventka Lucie Kourková.

Studenti se při přípravě svých odborných prací učí pracovat s odbornou literaturou a také je to nutí ověřovat si získané informace. „Je důležité, aby studenti pochopili, že ne každá informace na internetu je pravdivá a že neuvedení zdroje a přivlastnění cizích myšlenek je považováno za krádež. Proto vybraní kantoři zpracovali přesnou metodiku, jak ročníkové a seminární práce vypracovat. Jako pomůcku ji používají i naši absolventi na vysokých školách,“ uzavírá ředitel Krška.

REKLAMA