OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

policie_svetloPočet trestných činů v kraji Vysočina se za první pololetí letošního roku snížil. Zatímco v roce 2010 jsme za prvních šest měsíců roku vyšetřovali celkem 4 593 trestných činů, v letošním prvním pololetí to bylo 4 511, tedy o 1,79 procenta méně.

V průběhu prvních šesti měsíců letošního roku se podařilo snížit v kraji Vysočina kriminalitu v oblasti nejzávažnější násilné trestné činnosti, která poklesla o 15 procent. Počet loupežných přepadení poklesl o téměř 34 procent. K nejvýraznějšímu poklesu těchto závažných zločinů došlo v rámci Územního odboru Jihlava, a to o 60 procent.  Výrazně se zvýšila objasněnost, která za šest měsíců dosáhla v našem kraji 48,39 procenta, což je ve srovnání se stejným obdobím roku 2010 nárůst o 11,5 procenta. 
 „Podařilo se nám tak naplnit priority Krajského ředitelství policie kraje Vysočina – snížit nápad té nejzávažnější trestné činnosti, zejména loupeží, a zvýšit objasněnost,“  komentuje statistické údaje prvního pololetí  plk. Mgr. Pavel Peňáz, náměstek ředitele pro Službu kriminální policie a vyšetřování. Kraj Vysočina se tak stále řadí mezi nejbezpečnější regiony v rámci České republiky.
 
Krajští kriminalisté na Vysočině vyšetřovali od začátku letošního roku do konce června čtyři zločiny vraždy. K prvnímu případu vyjížděli na ubytovnu do Velkého Meziříčí dne 8. ledna. Kriminalisté zahájili trestní stíhání dvou mužů ve věku šestatřicet a dvaačtyřicet let polské státní příslušnosti. Oba muži byli obviněni ze spáchání zločinu vraždy, který spáchali zvlášť surovým a trýznivým způsobem ve formě spolupachatelství. Obětí jejich brutálního činu byl jejich spolubydlící. Za tento zločin hrozí pachatelům trest odnětí svobody na patnáct až dvacet let nebo výjimečný trest. Na oba muže byla již ze strany Krajského státního zastupitelství v Brně podána obžaloba. Oba muži jsou stíhání vazebně. 
Druhý případ se původně vyšetřoval jako podezření ze zločinu vraždy ve stádiu pokusu, ale případ byl na základě provedeného vyšetřování překvalifikován na zločin těžkého ublížení na zdraví. Obviněnou je  čtyřiačtyřicetiletá žena z Havlíčkova Brodu.  Celý smutný příběh začal ve středu 9. března po dvacáté hodině, kdy policisté vyjížděli k incidentu do jednoho z bytů na Sídlišti Pražská v Havlíčkově Brodě. „Po předchozím požití alkoholických nápojů, vzájemné slovní výměně a následné hádce zde čtyřiačtyřicetiletá žena v rozčilení vzala do ruky kuchyňský nůž a bodla svého dvacetiletého syna do oblasti břicha,“ řekl k případu vedoucí odboru obecné kriminality mjr. Mgr. Pavel Kubiš. Na ženu je ze strany Okresního státního zastupitelství v Havlíčkově Brodě podána obžaloba.
Třetí případ, který krajští kriminalisté začali původně prověřovat pro podezření zločinu vraždy, se stal v pondělí 11. dubna v přesně nezjištěnou dobu v době od 12.15 do 13.00 hodin v Novém Městě na Moravě. Ve vaně bytu se utopil dvouletý chlapeček. „Okolnosti tragické události nebyly zpočátku zcela zřejmé, proto se případem začali zabývat krajští kriminalisté a zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze zločinu vraždy,“ dodal mjr. Mgr. Pavel Kubiš s tím, že ještě ve stádiu prověřování byl případ překvalifikován.
Kriminalistům se při vyšetřování nepodařilo prokázat, že by matka chtěla dítě zabít úmyslně. Ona sama to popřela a ve své výpovědi uváděla, že se chovala nezodpovědně a své jednání označila za nedbalost. Kriminalisté ženu stíhají  na svobodě. Z výsledků pitvy mrtvého chlapce vyplynulo, že příčinou smrti bylo utonutí. Proto vyšetřovatel zahájil  trestní stíhání ženy pro zločin opuštění dítěte nebo svěřené osoby. Sedmatřicetileté matce hrozí za zločin opuštění dítěte či jiné svěřené osoby trest odnětí svobody v trvání tří až deseti let.
Čtvrtý případ, který byl kvalifikován jako pokus vraždy,  se stal v květnu. Ze zvlášť závažného zločinu pokusu vraždy obvinili kriminalisté z Odboru obecné kriminality Krajského ředitelství policie kraje Vysočina dvaačtyřicetiletého muže z Pacova na Pelhřimovsku. V případě prokázání viny mu za ta tento zločin hrozí trest odnětí svobody v trvání dvanácti až dvaceti let. Případ se stal v neděli 22. května časně ráno. Policisté přijali oznámení o vzájemném napadání dvou mužů, ke kterému mělo dojít v zámecké zahradě v Pacově na Pelhřimovsku. Na místě se nacházel vážně zraněný muž, který měl být napaden nožem. Policistům se podařilo na místě zadržet dvaačtyřicetiletého muže, který byl z útoku podezřelý. Případ si převzali kriminalisté z Odboru obecné kriminality Krajského ředitelství policie kraje Vysočina a zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání zločinu vraždy ve stádiu pokusu.  „Zahájili jsme trestní stíhání a dvaačtyřicetiletému muži sdělili obvinění ze spáchání zvlášť závažného zločinu pokusu vraždy,“ řekl k případu jeho vyšetřovatel kpt. Mgr. Michal Laška. Na návrh státního zástupce Okresní soud v Táboře  rozhodl o vazbě obviněného muže. Muž nebyl v minulosti soudně trestán.

K poklesu nápadu trestné činnosti došlo také v dalších sledovaných  oblastech. Za šest měsíců letošního roku se snížil počet loupežných přepadení, a to o téměř 34%. Z pětatřiceti spáchaných loupeží jich kriminalisté 14 objasnili.

Pokles jsme zaznamenali také u mravnostních trestných činů, a to o 35%. „Jestliže došlo k celkovému poklesu mravnostní trestné činnosti, tak trochu paradoxně se oproti loňskému roku zvýšil počet těch nejzávažnějších mravnostních trestných činů prověřovaných či vyšetřovaných odborem obecné kriminality. Jedná se zejména o případy znásilnění nezletilých, a to ať již dívek či chlapců. Ne ve všech případech se však původní podezření potvrdilo a došlo tak ke změně právní kvalifikace věci - například na zločin pohlavního zneužití,“ komentoval čísla statistiky mjr. Mgr. Pavel Kubiš, vedoucí odboru obecné kriminality Krajského ředitelství policie kraje Vysočina.

Na území kraje došlo také ke snížení nápadu trestné činnosti v oblasti majetkové trestné činnosti. K největšímu poklesu majetkové trestné činnosti došlo v rámci Územního odboru Jihlava, a to o téměř 46 procent.  Ve srovnání se stejným období roku 2010 se o 32 procent se snížil počet trestných činů krádeže vloupáním.  Mírný nárůst jsme za první pololetí zaznamenali v oblasti prostých krádeží, a to o 0,5 procenta. V případě krádeží prostých policisty a kriminalisty kromě jiného zatěžovaly krádeže věcí z automobilů, a krádeže součástek motorových vozidel. Celkové snížení majetkové trestné činnosti úzce souvisí s odhalením trestné činnosti a zadržením pachatelů v oblasti drogové scény. Kriminalistům se podařilo odhalit několik profesionálně zařízených varen pervitinu a pěstíren marihuany.

Naopak k mírnému  nárůstu nápadu trestné činnosti došlo v kraji Vysočina v oblasti hospodářské trestné činnosti. Za šest měsíců kriminalisté vyšetřovali celkem 572 trestných činů, což je o 89 více  než za stejné období loňského roku. Vyjádřeno procenty se tento nárůst pohybuje kolem 18 procent. Objasněnost se u tohoto druhu trestné činnosti pohybuje na 45 procentech, což je nárůst o 15,7 procenta. U hospodářských trestných činů kriminalisté nejčastěji vyšetřovali trestný čin podvodu, neoprávněného držení platebního prostředku a úvěrové podvody.
„Nárůst jsme zaznamenali zejména v oblasti padělků měny. Jedná se především o padělky české měny. U zahraničních měn je výskyt padělků minimální.  Za první pololetí se    rovněž zvýšila hodnota zajišťovaného majetku na částku 6 488 167 korun,  což je téměř o 1,2 milionu korun více než za stejné období loňského roku,“ řekl plk. Mgr. Miroslav Kovář, vedoucí odboru hospodářské kriminality Krajského ředitelství policie kraje Vysočina. Pro kriminalisty je v poslední době poměrně  problematické vyšetřování případů v oblasti daňové trestné činnosti a to zejména z důvodu drobných legislativních změn.

O téměř čtyřicet procent se zvýšil nápad trestné činnosti v oblasti ostatních trestných činů. Do této oblasti řadíme maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání, nedovolenou výrobu a distribuci psychotropních látek a jedů, výtržnictví, sprejerství a ohrožování výchovy mládeže. Nárůst počtu trestných činů v této oblasti ovlivnila především systematická práce kriminalistů, kteří se aktivně věnují vyhledávání a odhalování trestné činnosti zejména na úseku drogové scény. Výrazný nárůst jsme zaznamenali také v případě trestných činů  maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. Této oblasti se v rámci výkonu služby  velice intenzivně věnujíuniformovaní policisté.

REKLAMA
REKLAMA