REKLAMA

tabor_02Městu Tábor zbývá něco přes měsíc na to, aby vyřešilo kauzu s odbahněním nejstarší uměle vytvořené vodní nádrže ve střední Evropě, rybníka Jordán. Do konce března musí administrativně dokončit dokumentaci a definitivně vybrat zhotovitele, jinak hrozí, že přijde o evropskou dotaci.

Jak agentuře Mediafax v úterý sdělil tajemník města Lubomír Šrámek, stále se čeká na rozhodnutí antimonopolního úřadu (ÚOHS), ke kterému se odvolalo konsorcium původních vítězů zhotovitelů zakázky za 460 milionů korun zahrnující firmy Daich, Metrostav a Zvánovec.

Výsledek výběrového řízení původně napadly firmy Strabag, Swietelsky a Hron, které vypadly z konkurzu prý proto, že nabídli takzvaně podezřele nízkou cenu. Tento krok udělalo bývalé vedení radnice. ÚHOS následně shledal rozhodnutí města jako chybné a doporučil mu vrátit se na začátek výběrového řízení. Tento krok se nelíbil vítěznému konsorciu Daich, Metrostav a Zvonovec, které se proti usnesení antimonopolního úřadu odvolalo.

“Nyní čekáme, jak celá situace dopadne. Musí být jasno a vybráno nejpozději do konce března, jinak je velmi reálně ohrožena 406 milionová dotace z Evropské unie,“ přiznal starosta Tábora Jiří Fišer (T2020).
Jsou proto dvě možnosti, jak kauzu vyřešit. Buďto navrhnout nový výběr firem, které by o zakázku měly zájem s tím, že by se mohli přihlásit i jiní zájemci, nebo potvrdit původní rozhodnutí rady města pod starým vedením a nechat revitalizaci nádrže zpracovat firmami Daich, Metrostav a Zvánovec.

“Další možností je neodbahňovat Jordán vůbec, a jen vybudovat spodní výpusť nádrže, což by ale pak muselo zaplatit město Tábor. Částka by se pohybovala okolo 100 milionů korun, ovšem město by potom muselo evropskou dotaci, o kterou usilovalo řadu let vracet,“ uvedl starosta.

O osudu zakázky by mělo být jasněji během února. Pokud by se však město vracelo na začátek výběrového řízení, může reálně hrozit, že termín do konce března nestihne a o dotaci by mohlo stejně přijít. Radnice musí totiž nechat určitou lhůtu pro možnost přihlášek, a následně po výběrovém řízení také lhůtu pro možné odvolání.

“Prodlužovat lhůtu a žádat odklad možnosti čerpání dotace nelze. To se stalo už jednou, druhý pokus už nemáme,“ podotkl tajemník města Šrámek.

Celému původnímu projektu s revitalizací nádrže Jordán musí ale předcházet i náročný výlov, složitý pyrotechnický průzkum a následně dořešení otázky, kam případně odtěžené bahno odvážet. Další kauzou je totiž možnost ukládání 250 tisíc kubíků sedimentu, který částečně obsahuje zvýšené množství arsenu. Původně mělo všechno skončit na skládce Hůrka v Plané nad Lužnicí. Po odporu místních obyvatel, občanského sdružení a také politiků je ve hře náhradní řešení. Část sedimentu by skončila v šedesát kilometrů vzdáleném úložišti v Mydlovarech na Českobudějovicku.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA