REKLAMA

otaOtakar T., jediný obviněný v případu zavražděné devítileté Anny J., pobýval ve vězeňské cele pankrácké vazební věznice se spoluvězněm, který neovládal český jazyk ani nebyl nijak obeznámen s případem. Informoval o tom ve středu Jiří Tregler, generální ředitel Vězeňské služby ČR.


Podle generálního ředitele si v inkriminovaný den, tedy 21. března, obviněný Otakar T. četl noviny, ve 23. hodin proběhla kontrola, obviněný pak na lůžku spal. "V době mezi 23. hodinou a 2.30 hodinou ranní proběhly další kontroly, v 2.45 hodin už ale obviněný visel oběšený na trubce závěsu toalety," uvedl Jiří Tregler.

K vazebně stíhanému vězni okamžitě přivolali rychlou záchranku, do té doby oživovací pokusy prováděla i vězeňská stráž. "Ve 3.17 minut byl obviněný převezen do nemocnice a obnoveny jeho životní funkce, ale za dva dny na následky sebevražedného pokusu zemřel," doplnil generální ředitel Vězeňské služby.

Ten dále vysvětloval, že Otakar T. mohl mít nejen erární tepláky, ale třeba i vlastní oděv, předpisy a řády vazebního stíhání to totiž dovolují. "Neměli jsme ani poznatky, že obviněný údajně trpěl sebevražednými sklony. Žádné takové příznaky nezjistil ani psycholog, u kterého obviněný absolvoval pohovor," řekl Jiří Tregler.

Dozor nad obviněným byl podle generálního ředitele vykonáván standardním způsobem, kontroly byly ale prováděny mnohem častěji. "Nelze ale přijít na celu, rozsvítit světlo a zjišťovat, zda dotyčná osoba spí. Dozorce se musí spokojit pohledem do průzoru dveří cely," uzavřel Jiří Tregler. Vězni totiž mají nárok na osm hodin nepřerušeného spánku.

Nepřetržitý dozor, ať už prováděný pomocí kamer nebo osobně, by podle něj porušoval práva obviněného zakotvená v listině práv a svobod. Ze stejného důvodu nelze podat obviněnému ve vazbě tlumící léky, pokud psychiatr nerozhodne jinak. Otakar T. nemohl být ani umístěn do zvláštní cely krizového oddělení, neboť k tomu nebyly splněny zákonné podmínky. "Ale ani takováto cela člověku v sebevraždě nezabrání," upozornil Tregler. Vězeňská služba podle něj není za sebevraždu vězně odpovědná od změny zákona v roce 1992.

Okolnosti smrti Otakara T. tak nadále zůstávají nejasné. "V dopise na rozloučenou, který adresoval svým blízkým, se obviněný k činu nepřiznal," uvedl Tregler. Vietnamský spoluvězeň v inkriminované době spal. Otakar T. prý před sebevraždou upravil svoji postel tak, aby se zdálo, že v ní stále spí.

Z vyšetřování Vězeňské služby ČR vyplynulo, že dozorci v tomto případě nepochybili. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) si vyžádal její doplnění, požadoval ale pouze srovnání legislativních úprav a výkonu vazby v ČR a v zemích západní Evropy.

"Tyto země jsou ale co do počtu sebevražd až za námi, důvodem je právě dodržování práv vězňů," uvedl Tregler. Česká republika se v rámci Evropy umístila na sedmém místě. Vedou postsovětské země východní Evropy, kde se ale podle Treglera například nedodržuje zákaz bezpečnostních kamer na celách. V České republice spáchá sebevraždu průměrně 4,8 vězně z 10 tisíc, například ve Francii je to 14,6, ve Švédsku 17,7 a v Dánsku dokonce 22,1.

"V současné době nechystáme systémové změny, neboť například při instalaci kamer na cely bychom narazili na evropské směrnice, vybavení věznic, které vězňům dává příležitost se oběsit, pak nemůžeme rekonstruovat z finančních důvodů," uvedl Tregler a dodal, že kdyby se v cele byly trubky z plastu, Otakar T. by se stejně dobře mohl oběsit na posteli, klice od okna či mříži.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA