REKLAMA

pesUtrácení toulavých psů ve slovenských karanténních stanicích není lhostejné ani českým uživatelům sociální sítě Facebook. Právě prostřednictvím ní se svolávají k demonstraci za životy slovenských psů, která se bude konat podle pozvánky na internetu 24. srpna v Praze-Bubenči ve 14 hodin.

 

REKLAMA

"Toulavé a ztracené psy čeká na Slovensku často velmi smutný osud. Některé utratí hned po odchytu, někteří se dostanou do tzv. karanténních stanic. Na mnoho z nich zde čeká smrt a nehumánní zacházení. Věříme, že se to dá změnit," píší organizátoři demonstrace na facebooku. K účasti se ve čtvrtek krátce po 12. hodině přihlásilo 1413 uživatelů, další pravděpodobně budou přibývat.

Domnívají se, že ačkoliv Slovenská republika nepodepsala Evropskou dohodu o ochraně zvířat v zájmovém chovu, má vlastní zákon zaručující zvířatům jistá práva a ochranu před lidskou krutostí, a ten by měla dodržovat. "Přesto ještě v dnešní době existují na Slovensku taková zařízení, jako jsou karanténní stanice, kde jsou psi drženi ve velice nevyhovujících podmínkách. Svévolné utrácení psů i březích fen je na denním pořádku," uvedla Vratislava Zibová z iniciativy Veggie - Parade.

Podle jejích informací žijí psi v karanténních stanicích v nehumánních podmínkách, mrazu, na studeném betonu a bez odpovídající veterinární péče. "Tato místa jsou semeništěm nemocí a parazitů. Fenám se v takových podmínkách rodí štěňata, která umírají. Proto mají některé karanténní stanice, zcela oprávněně, pověst psích koncentračních táborů. I když pes není utracen, čeká ho v této stanici většinou jen klec, beton a trocha krmení," dodala Zibová.

Podotkla, že snahu změnit situaci, projevují i slovenská občanská sdružení a dobrovolníci. Ti získali podporu i z Čech a jiných zemí. "Chceme, aby si Slovensko uvědomilo, že chce-li skutečně patřit do civilizovaného světa, musí přestat ignorovat tento problém a zaujmout jasné stanovisko. Je třeba změnit to nejdůležitější – zákony, které budou zvířata skutečně chránit, systém, který bude dodržování těchto zákonů střežit a majitele tak donutí k zodpovědnosti, nezaměnitelnou evidenci zvířat, a především zavedení kastračního programu," dodává Zibová.

Práva kastrační program považuje za stěžejní počátek řešení nadpočetné psí populace, který nejvíce řeší střední a východní Slovensko, zejména romské osady. "Tento, již v tolika státech vyzkoušený postup, je také výhodný z hlediska veřejných financí. Kastrace jedné feny je nepochybně finančně šetrnější než péče a následné uspání několika desítek psů pocházejících z linie zvířete, které mohlo být kastrováno a neschopno reprodukce," podotkla Zibová.

Demonstraci organizátoři z iniciativy Slyším psí pláč ze Slovenska a Veggie-Parade, která sdružuje vegetariány a vegany, pořádají před slovenským velvyslanectvím v ulici Pelléova. Demonstrace by měla trvat asi dvě hodiny, od 14 do 16 hodin.

Slovenskou vládu demonstranti vyzývají, aby zastavila zbytečné utrácení psů, zpřístupnila karanténní stanice veřejnosti a uložila těmto zařízením povinnost nalezená zvířata inzerovat, převedla karanténní stanice do správy ochránců zvířat, zavedla kastrační a osvětové programy a zpřísnila zákony na ochranu zvířat. Situaci by pak měla vláda začít řešit především ve Zvolene, Martine, Košicích a Trebišově. 

zdroj: MEDIAFAX


Úspory energie sledujte na EnergyTV

Jižní Čechy plné novinek a aktuálních informací

Vysočina plná novinek a aktuálních informací

REKLAMA