REKLAMA

metroCelkem 108 nejrůznějších nehod řešili pražští záchranáři v prostorách pražského metra za minulý rok. V roce 2009 to bylo 110 případů a v roce 2008 o sedm nehod více, informoval ve středu Mediafax pražský dopravní podnik (DPP).
 
"Pracovníci dopravního podniku zaznamenávají člověka v kolejích asi jednou za tři dny. Úmyslné skoky sebevrahů jsou jen výjimečné. Často jsou v kolejích i vandalové, kteří chtějí vniknout do tunelů nebo počmárat stěnu stanice," vysvětlila mluvčí DPP Ilona Vysoudilová.
 
Do kolejiště se většinou dostanou lidé náhodou. Zpravidla jsou podle informací DPP opilí nebo pod vlivem omamných látek a spadnou tam. "Úmyslné skoky před přijíždějící soupravu, kdy chtějí lidé skoncovat se životem, jsou spíše výjimečné," doplnila mluvčí. Převažují pády opilců nebo také vandalů. Ti skočí do kolejiště se sprejem v ruce v touze vtisknout obložení stanice svůj "podpis".
 
DPP v této souvislosti informuje o tom, že v okamžiku skoku člověka do kolejiště se rozjede záchranná operace. Dozorčí stanice nebo i svědek události zastavuje všechny vlaky na trase stisknutím nouzového tlačítka.
 
"Pokud je nešťastník pod soupravou, dozorčí se okamžitě spojuje se zdravotníky, hasiči, policisty a Drážní inspekcí. Spadl-li do kolejí ještě před příjezdem metra, přivolá dozorčí jen sanitku a informuje policii," sdělila Vysoudilová.
 
Pracovník metra musí zkratovat napájecí kolej, pak teprve mohou do kolejiště záchranáři vstoupit. Častokrát se podle DPP ale také stává, že člověk sám vyleze a uteče.
 
Z údajů DPP vyplývá, že nejčastěji dozorčí stanice mačkají nouzové tlačítko na Zličíně, kde se snaží kolejištěm dostat do depa vandalové, a na Černém Mostě. Zde si zas cestující zkracují přes koleje cestu z jednoho nástupiště na druhé. Pády nebo neoprávněná vniknutí mohou zastavit jen zábrany, které se otevírají společně s dveřmi vagonů. V Praze se s nimi počítá jen u nové trasy metra D.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA