REKLAMA

ustavni_soudÚstavní soud v pondělí zrušil zákon, který umožnil přijmout balík 18 novel zákonů o úsporných opatřeních vlády. Verdikt, kterým soudci vyhověli stížnosti 45 poslanců ČSSD, vynesl předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský s tím, že zákony pozbudou platnosti 31. prosince 2011.

Zákon novelizoval osmnáct norem v oblasti sociálního zabezpečení. Důsledky jejich zrušení by byly - pokud je parlament nedokáže do konce roku projednat řádně, nepochybně velké a rozsáhlé.

"Ústavní soud se neztotožnil s procedurou přijetí balíčku úsporných zákonů a viděl ve způsobu přijetí normy akt libovůle. Nedodržení parlamentních pravidel může vést ke zpochybnění zákona a následně i jeho legality, což se také stalo. Přijetí tohoto zákona bylo v rozporu s demokratickými zásadami právního státu," řekla Wagnerová.

Zrušený balíček škrtů umožnil pravicovému koaličnímu kabinetu miliardové úspory v sociální oblasti a snížení schodku státního rozpočtu. Kvůli zákonu se například nemocenská vyplácí po celou dobu nemoci ve výši 60 procent denního vyměřovacího základu. Předtím se procento zvyšovalo po 30. dni nemoci na 66 procent, po 60. dni na 72 procent. Stát navíc nemocenskou proplácí až od 22. dne trvání dočasné pracovní neschopnosti, namísto dřívějšího 15. dne. Do té doby zaměstnavatelé platí svým zaměstnancům náhradu mzdy.

Sociální příspěvek se novelou zákona omezil pouze na rodiny, kde jeden rodič pečuje o dlouhodobě nemocné nebo postižené dítě. Příspěvek dále náleží rodinám, kde alespoň jeden z rodičů je sám nezaopatřeným dítětem, tedy je mu méně než 26 let. Změnila se také výplata rodičovského příspěvku ve tříleté a čtyřleté variantě. Porodné se kvůli balíčku škrtů vyplácí pouze za první narozené dítě, a to jen některým rodinám. Lidé registrovaní na úřadu práce nemohou pobírat dávky a současně pracovat. Lidé, kteří odcházejí ze zaměstnání na dohodu nebo na vlastní žádost, mají nárok pouze na nižší podporu v nezaměstnanosti. Příspěvek na péči v takzvaném prvním stupni se snížil z 2000 na 800 korun měsíčně.

"Balíček úsporných zákonů jsme prosadili ve stavu legislativní nouze, protože opozice jasně avizovala, že bude přijetí zákonů, jež byly součástí úsporných balíčků, vetovat," řekl soudcům při projednávání kauzy premiér Petr Nečas (ODS). Dodal, že pokud by opoziční strany přistoupily na konstruktivní debatu, vláda by nechala v parlamentu projít zákony v normálním režimu, tedy i s obecnou rozpravou. "Stav legislativní nouze pomohl odvrátit hospodářské škody značného rozsahu, zhruba ve výši pětačtyřiceti miliard korun," řekl Nečas, jehož si soud předvolal jako svědka.

Nepřijetí zákona by podle premiéra znamenalo v loňském roce také signál pro světové finanční trhy, že Česká republika není schopna pracovat se snižováním deficitu státního rozpočtu. "Významně proto mohla být ohrožena ratingová důvěryhodnost republiky," obhajoval rychlost přijetí zákona v režimu legislativní nouze Nečas.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA