REKLAMA

Nárůst pacientů s kolapsovým stavem na interním oddělení Nemocnice Na Bulovce je zhruba padesátiprocentní, konkrétně to znamená každý den zhruba 20 pacientů s touto diagnózou. Většinu přiveze záchranná služba, některé přivážejí rodinní příslušníci. Zároveň kožní klinika a také interní oddělení ošetřují denně zhruba pět lidí bodnutých vosou. Ani v nemocnici samé se však problémům spojeným s vedrem nelze zcela vyhnout, pokud nejsou dodržována preventivní opatření.

U hospitalizovaných pacientů sledují v těchto dnech zdravotníci příjem tekutin. Pacienti mají neustále k dispozici čaj. Zaměstnanci, kteří nemají při výkonu své práce vždy přístup k pitné vodě, jako jsou zahradníci či údržbáři, dostávají balenou vodu. Ostatní využívají pitnou vodu z kohoutků. V pokojích se větrá hlavně brzy ráno a pozdě večer, kdy není venku takové horko. Přes den se nárazově otvírá do průvanu. Navíc se využívají okenní žaluzie, které dostatečně brání průniku tepla.

REKLAMA

teplomer BULOVKA

U hlavního vchodu do Nemocnice Na Bulovce v pátek v pravé poledne teploměr ukazoval 32 stupňů ve stínu. Foto: archiv nemocnice

„Při tropických teplotách se nemocnice také musí postarat o udržení stálé teploty zejména operačních sálů, prostor s vážně nemocnými pacienty, laboratoří a zázemí informačních technologií. Logicky se to projevuje zvýšenou spotřebu elektřiny,“ podotýká mluvčí Nemocnice Na Bulovce Martin Šalek.

Horké počasí může způsobit zdravotní potíže komukoliv, ale především jsou ohroženi lidé nad 65 let věku, děti do 4 let, těhotné, kojící či zvláště drobné ženy, dlouhodobě nemocní (nemoci srdce, vysoký krevní tlak, nadváha) a lidé léčení některými léky, například na depresi, nespavost a podobně. Lékaři upozorňují, aby lidé v těchto dnech dbali na dostatečný přísun tekutin a vyhýbali se nadměrné fyzické aktivitě. Nejvhodnějším nápojem k dodržování pitného režimu je čistá voda, jemně slazená minerálka, ovocné džusy ředěné vodou, bylinné čaje nebo zeleninové šťávy.

„Mezi nejčastější příčiny kolapsů patří právě nedodržování pitného režimu, nadměrná fyzická aktivita nepřiměřená věku a zdravotnímu stavu, nevhodné oblečení nebo i dlouhý pobyt na přímém slunci bez pokrývky hlavy. Nejen cukrovkáři, astmatici nebo lidé s nemocným srdcem by se v současných vedrech měli mít na pozoru. Kolaps z horka hrozí i těm, kdo zdravotní problémy nemají. Rizikovou skupinou jsou také děti, neboť je u nich obsah vody v těle vyšší než u dospělých, a proto jsou také citlivější ke ztrátám tekutin. Navíc mají stejně jako senioři pocit žízně potlačen. Konzumaci slazených limonád je však třeba u nich omezit na minimum,“ upozorňuje mluvčí. Stejně tak nápoje s alkoholem by lidé měli omezit. „A nejen z důvodu, že alkohol má diuretické účinky, a tedy organismus odvodňuje. Při vedrech může navíc i malá dávka alkoholu vést k těžkému stavu opilosti se všemi související riziky,“ uzavírá Šalek.

REKLAMA