REKLAMA

eduard_janotaKatedrálu sv. Víta v pátek na Pražském hradě zaplnila rodina, přátelé, veřejnost i zástupci obou posledních vlád, aby se rozloučili s Eduardem Janotou. Ekonom a bývalý ministr financí zemřel minulý týden ve věku 59 let.


"Drahý Edo. Chci ti říct dvě slova. Děkuji a odpusť. Děkuji za všechno, co jsem se od tebe mohl naučit. Děkuji za všechny kolegy na ministerstvu financí, kterým si byl léta skvělým šéfem, parťákem i kamarádem," pronesl s pohnutým hlasem Miroslav Kalousek (TOP 09) jako jeden ze tří smutečních řečníků.

Současný ministr financí zavzpomínal, že když Eduarda Janotu přesvědčoval ke vstupu do Fischerovy vlády, "drze mu řekl", že nemá šanci odmítnout, protože nikdo lepší pro tuto práci tu není. "Teď odcházíš a já ti možná stejně drze řeknu – nemáš šanci. Nemáš šanci odejít úplně. Budeš tady přítomen svou prací, kterou si udělal. Tvůj odborný, lidský i morální odkaz bude navždy patřit mezi ty nejlepší tradice ministerstva financí," řekl Kalousek.

"Budeš tady vždycky každodenně přítomen v myšlenkách i srdcích těch, kteří měli tu čest s tebou pracovat a směli se s tebou přátelit. Děkuji a odpusť. A přimluv se tam za nás. Ať nám dá Pánbůh sílu žít tak, jako jsi žil ty. Až přijde naše chvíle, aby si lidé tady mohli říct: „Umřel čestný statečný a laskavý člověk, kterého jsme měli moc rádi.” Tak, jako si to říkáme teď my všichni, kteří se s tebou loučíme. Sbohem kamaráde,“ hlesl Kalousek a poklonil se k rakvi Eduarda Janoty.

Do katedrály sv. Víta nedorazil bývalý premiér Jan Fischer. Bouřka nad Evropou mu překazila let s Londýna do Prahy a tak na úlohu Janoty ve Fischerově vládě zavzpomínala bývalá ministryně školství Miroslava Kopicová. "Teď tady na mém místě měl stát premiér, který se chtěl rozloučit se svým nejlepším ministrem," řekla Kopicová. Připomněla, že vstup do minulé vlády ona sami i další její budoucí členové dlouho zvažovali. "Všechno se změnilo, když na tuto nabídku kývl Eda Janota," dodala bývalá ministryně školství.

Vzpomínku rodiny doplnil církevní představitel Pavel Dokládal. Podle ní si Janota v posledním roce splnil svůj sen a věnoval se naplno rodině i sportu, který miloval a který se mu nakonec stal osudným.

"Náhlá smrt. Nečekaný odchod. Opravdu smrtí vše končí? Není právě tato chvíle vyvrcholením toho, abychom si mohli uvědomit to, s kým jsme mohli jít kus životní cesty? Zamysleme se tedy nad touto skutečností,“ pronesl na začátku smutečního obřadu pražský arcibiskup Dominik Duka.

Smuteční průvod s rakví Eduarda Janoty opustil katedrálu sv. Víta v 11 hodin za dlouhého vyzvánění zvonů.

Ceremoniálu v katedrále předcházelo přijímání kondolencí. Manželce Haně Janotové i jeho dvěma synům Vojtěchovi a Tomášovi přišli vyjádřit upřímnou soustrast zástupci obou posledních vlád. Premiér Petr Nečas (ODS) se před rakví Eduarda Janoty pokřižoval a složil u ní kytici.

V první řadě katedrály usedl ministr financí Kalousek, předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS) i předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD).

Uctít Janotovu památku přišli jeho vládní kolegové Dana Jurásková, Daniela Kolářová, Michael Kocáb nebo Martin Barták. Mezi smuteční hosty zavítal také bývalý premiér Miloš Zeman.

"Díky němu jsem tam, kde jsem," zavzpomínal na experta v sestavování státních rozpočtů ještě před obřadem předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů Petr Gazdík. "Přišel jsem k němu před šesti lety jako starosta obce, kterému padal obecní úřad na hlavu. On mi pomohl a nikdy za to nic nechtěl," řekl Mediafaxu zarmoucený Gazdík.

"Vzpomínáme s úctou – Třinecké železárny", "Na rozloučenou – Státní fond životního prostředí" nebo "S úctou – ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil" stálo na stuhách tří smutečních věnců, kterých byly v katedrále jinak desítky.

Poslední rozloučení začalo průvodem ministrantů, kteří přinesli kadidlo, svícny, kříž i Bibli. Při obřadu zazněly pasáže z knihy Job, žalmy i litanie.

Eduard Janota zemřel minulý pátek, při hraní tenisu mu selhalo srdce.

Vystudovaný ekonom v úřednické vládě Jana Fischera zastával od jara 2009 do loňských květnových voleb post ministra financí.

Po volbách a sestavení nové vlády se stal členem pracovního a poradního orgánu vlády NERV (Národní ekonomická rada vlády) a místopředsedou dozorčí rady ČEZ.

Janota se narodil 13. března 1952, vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze, kde si rozšířil vědomosti také v postgraduálním studiu. Od roku 1976 pracoval jako odborný referent Generálního ředitelství České státní pojišťovny. Už v roce 1978 nastoupil na ministerstvo financí, kde působil v odboru státního rozpočtu, mezi lety 1992 až 1999 byl jeho ředitelem.

V roce 1999 byl jmenován náměstkem ministra financí a tento post, s výjimkou roku 2006, kdy byl odvolán Vlastimilem Tlustým, zastával až do roku 2009.

Po vyslovení nedůvěry vládě Mirka Topolánka (ODS) ho občanští demokraté navrhli na ministra financí. Úřadu se nakonec skutečně ujal a vedl ho až do voleb v květnu 2010.

Jeho jméno si široká veřejnost vybaví v souvislosti s úspornými opatřeními úřednické vlády - Janotovým balíčkem. Janota už od začátku 90. let připravoval státní rozpočet a platil za experta na veřejné finance.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA