REKLAMA

V Nemocnici Na Bulovce lékaři před 30 lety diagnostikovali prvního pacienta s HIV v republice (tehdy ČSSR). Dnes je v zemi HIV pozitivních zhruba 2 500 pacientů. V Česku opadl strach z AIDS. Lidé se přestávají chránit. To má za následek, že počet nakažených virem HIV stoupá. Nemoc se sice dá léčit, ale ne vyléčit.

Na to, že kampaň v boji proti AIDS nesmí nikdy skončit, upozorňoval již před lety český odborník na tuto chorobu Ladislav Machala, vedoucí AIDS centra v Nemocnici Na Bulovce, kde se léčí zhruba 70 procent všech HIV pozitivních v ČR. „Každý rok začíná svůj sexuální život v Česku zhruba sto tisíc lidí. Pokud se zanedbá osvěta po dobu pěti let, máme tu ,najednou‘ půl miliónu sexuálně aktivních lidí, kteří se chovají, jako by AIDS nebyl hrozbou,“ podotýká Machala.

REKLAMA

V Česku vyrůstá generace, která toho o AIDS mnoho neví. Dnešní čtyřicátníci slyšeli po celé své mládí varování před touto chorobou. Zato dvacetiletí žijí v představě, že jim nehrozí. Statistiky ukazují, že modelový nový pacient v současnosti je mladý muž s homosexuální orientací. To samo o sobě není důvodem, proč by se měl nakazit HIV infekcí. Tím hlavním faktorem je samozřejmě rizikové chování ve smyslu promiskuitních sexuálních vztahů. „Naprostá většina nových mladých pacientů, kteří přicházejí po zjištění diagnózy, říká: ‚Pane doktore, ale vždyť vy už na to máte přece docela dobré léky.‘ Já odpovídám: ‚Máme účinné léky, ale nedokážeme tu nemoc definitivně vyléčit.‘ A oni na to: ‚No, to určitě brzy budete mít…‘ Bohužel tento optimismus s nimi nesdílím,“ nechává Ladislav Machala nahlédnout do své každodenní praxe.

Odborníci se také domnívají, že se vytratila osvěta a preventivní programy a o nemoci se přestalo mluvit. „I proto Nemocnice Na Bulovce ve čtvrtek zorganizovala celodenní mezinárodní konferenci ‚Problematika HIV / AIDS‘. Zájem byl značný. Zúčastnila se stovka hostů, kterým své prezentace předneslo 19 odborníků z různých sfér, kteří se s HIV pozitivními pacienty setkávají a pracují s nimi,“ informoval mluvčí nemocnice Martin Šalek.

odbornice na hiv BULOVKA

Konference v Nemocnici Na Bulovce měla i dva velmi významné hosty, dámy, které pro mnoho let dopředu nastavily metodiku a organizaci účinné léčby HIV / AIDS, a to jak v Nemocnici Na Bulovce, tak potažmo v celé republice: Marii Staňkovou (vlevo), která byla prvním vedoucím lékařem AIDS centra v nemocnici a díky níž se „Bulovka“ stala nejuznávanější autoritou v léčbě této nemoci v celé republice, a Marii Brůčkovou (vpravo), jež byla ředitelkou Národní referenční laboratoře pro AIDS a za svou práci v boji proti této nemoci obdržela státní vyznamenání. Foto: archiv Nemocnice Na Bulovce

Konference byla také přenášena živě na internetu. Záštitu nad ní převzala europoslankyně Kateřina Konečná.


Vysočina plná novinek a aktuálních informací

REKLAMA