REKLAMA

metroVe vybraných stanicích pražského metra a v autobusových zastávkách budou instalovány předměty moderního umění. Akce dopravního podniku (DPP) proběhne ve spolupráci s festivalem Street For Art od 19. do 28. května, informovala o tom ve středu agenturu Mediafax mluvčí DPP Ilona Vysoudilová.

"Již 4. ročník festivalu o veřejném prostoru se bude odehrávat na prostranství nedaleko stanice metra Opatov na Jižním Městě, kde bude simulovaný takzvaný ideální městský prostor," upřesnila mluvčí. Budova bude 30 metrů dlouhá, sedm metrů široká a sedm metrů vysoká. Nebude zde chybět kavárna a infocentrum, kde se uskuteční například divadelní představení.

"Pro naši společnost je velmi důležité, aby se cestující cítili bezpečně a pohodlně nejen v našich dopravních prostředcích, ale také v bezprostřední blízkosti stanic MHD. Proto jsme se rozhodli podpořit projekt, který je zaměřený na oživení lokalit, které byly osídleny za minulého režimu a projevuje se na nich stroj času," vysvětlil smysl projektu generální ředitel DPP Martin Dvořák.

Akce proběhne v rámci dlouhodobého projektu DPP "Umění v metru". Jeho cílem je oživení starších stanic MHD.

V rámci spolupráce s festivalem dojde také k umístění laviček "ENZI" na autobusových zastávkách. "Lavice ENZI jsme na festival přivezli jako jedinečnou ukázku naprosto jednoduchého zásahu do veřejného prostoru, který má dalekosáhlý dopad. Lavice ENZI je dnes ikonou nejen MuseumsQuartier, kde zabydluje její dvůr, ale celé Vídně," uvedl ředitel KC Zahrada Jiří Sulženko.

Součástí festivalu bude také pět odpoledních dílen, kde si návštěvníci sami mohou vyrobit například záhon, lavici, bunkr pro děti nebo umělecký objekt. Nebudou chybět ani přednášky o veřejném prostoru a čeští i zahraniční hosté.

Festival Street For Art pořádá obecně prospěšná společnost Kulturní Jižní Město a občanské sdružení Tolerdance. Cílem akce je především zdůraznit veřejný prostor jako místo pro život, které by mělo lidem poskytovat vhodné zázemí pro každodenní společenské aktivity.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA