REKLAMA

zima_chodnik_nalediLetošní sněhová nadílka, nejsilnější za posledních patnáct let, stála hlavní město 665 milionů korun, uvedl ve středu Karel Březina (ČSSD), první náměstek pražského primátora. Od listopadu do března se teplota během 96 dnů pohybovala pod bodem mrazu, během 112 dnů nepřesáhla tři stupně Celsia.

"Stroje najezdily desítky tisíc kilometrů a při ošetřování vozovek a chodníků se spotřebovalo 25,7 tisíce tun posypové soli a solanky a 6,5 tisíce tun inertního materiálu," upřesnil Březina.

Od konce listopadu do poloviny prosince napadlo například v Ruzyni 72 centimetrů sněhu, ve Kbelích 61, v Libuši 54 a na Karlově 51 centimetrů.

"V jednu chvíli napadlo tolik sněhu, že jsme jej museli svážet ze širšího centra na náplavku Na Františku. Zároveň jsme navíc jednorázově ošetřili stovky kilometrů vozovek, které jsou v plánu zimní služby označeny jako neudržované tak, abychom zajistili jejich sjízdnost," prohlásil ředitel Technické správy komunikací Luděk Dostál.

Přestože letošní náklady na zimu jsou podle Březiny veliké, tak je to méně peněz než v případě předcházející zimy. Ta stála metropoli téměř 740 milionů korun. Zima na přelomu roku 2008 a 2009 byla ve srovnání o mnohem levnější. Náklady se pohybovaly okolo 360 milionů korun.

Technická správa komunikací (TSK) letos pro údržbu komunikací prvního pořadí měla k dispozici 69 sypačů a na komunikace druhého a třetího pořadí 57 strojů. Pro potřeby Integrovaného záchranného systému a Dopravního podniku hl. m. Prahy byly dále k dispozici dva sypače. Problémy s navátým sněhem řešily dvě sněhové frézy. Pro případ kalamitní situace měla TSK s velkými stavebními společnostmi domluveno poskytnutí těžké techniky. Celkově bylo pro tento případ zajištěno sedm strojů.

TSK je zodpovědná za 2308 kilometrů z 3815 kilometrů komunikací na celém území metropole. Za zbytek jsou zodpovědní ostatní správci. V metropoli jsou komunikace podle své důležitosti rozděleny do tří základních kategorií. U nejvýznamnějších dopravních tepen zařazených do I. pořadí má TSK ke zmírnění závad ve sjízdnosti čtyři hodiny od výjezdu techniky. Na páteřních komunikacích označených jako I. jsou to dvě hodiny.

Místní komunikace zařazené do II. a III. pořadí přicházejí na řadu až po ošetření nadřazených komunikací. TSK se rovněž postará o 270 hektarů nemotoristických komunikací (chodníky, náměstí, pěší zóny apod.). Přičemž celková výměra nemotoristických komunikací na území metropole je 1400 hektarů, z toho ve správě TSK je 800 hektarů. Pro údržbu nemotoristických komunikací měla TSK k dispozici 855 pracovníků a na sedmdesát strojů.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA