O tom, zda se platy soudců a představitelů státní moci od ledna příštího roku sníží o pět procent, rozhodnou poslanci na svém pátečním jednání. Původně měly být platy politiků sníženy až do roku 2014, ústavně-právní výbor sněmovny však podal pozměňovací návrh, který je omezuje pouze na rok 2011.
Návrh zákona projedná dolní komora v závěrečném třetím čtení. Předkladatel návrhu ministr práce Jaromír Drábek (TOP 09) požádal v úterý sněmovnu, aby s návrhem zákona vyslovila souhlas bez pozměňovacích návrhů. Zkritizoval pak zejména ústavně-právní výbor, který doporučil sněmovně, aby snížení platů představitelů státní moci platilo pouze v příštím roce.
"Domníval jsem se, že důvody návrhu zákona jsou zřejmé a že jsem je dostatečně jasně vysvětlil již v prvním čtení," uvedl Drábek.
Vysvětlil, že pokud by byl návrh výboru přijatý, ministerstvo by v příštím roce stálo opět před problémem, jak financovat platy státních činitelů. "V roce 2012 a 2013 se nepředpokládá zvýšení prostředků na platy," vysvětlil ministr.
Pokud předloha projde bez pozměňovacích návrhů, zvětší se rozdíl mezi platy soudců a státních zástupců, obává se ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). "Vláda nechce rozevírat nůžky mezi platovými poměry soudců a státních zástupců. Je to otázka tradice a zvyklosti. Plat státního zástupce činí asi 90 procent platu soudce," tvrdí Pospíšil.
Místopředsedkyně Kateřina Klasnová (VV) navrhla pozměňovací návrh, aby zákonodárci nemohli využívat městské hromadné dopravy a vnitrostátních letů zdarma.
Poslanec Jaromír Plachý z ODS zase navrhl, aby zákon obsahoval i ustanovení, které by zaručilo vyplacení tzv. odchodného dědicům zemřelého představitele státní moci.
Platy ústavních činitelů snížil o čtyři procenta již takzvaný Janotův balíček, snížení se netýkalo pouze soudců. Pokud novela zdárně projde celým legislativním procesem, sníží se mzdy politiků proti současnosti o dalších pět procent. Základní plat poslanců a senátorů by tak činil 56 tisíc korun. Pro politiky mají podle vládního návrhu platit snížené platy až do roku 2014.
Naopak u soudců mají platy klesnout pouze pro příští rok a pak se vrátit na platovou základnu z roku 2009. Soudci již uspěli u Ústavního soudu se stížností proti čtyřprocentnímu snížení mezd pro tento rok, lze tedy očekávat, že se v případě schválení normy odvolají znovu.
Pokud by novela nebyla přijata, zvýší se výdaje státního rozpočtu v příštím roce o více než miliardu, protože platy soudců, státních zástupců, poslanců a dalších představitelů státní moci značně narostou, varoval ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) a odvolal se na propočty ministerstva.
Poslanci v pátek projednají rovněž i novelu o spotřebních daních, podle které by se měly od roku 2012 zvýšit ceny cigaret o pět haléřů na kus. Krabička cigaret tedy podraží o necelé dvě koruny. Zdraží i samotný tabák, který je v současnosti daněn sazbou 1340 korun na kilogram. Od ledna 2012 bude daň 1400 korun na kilogram.
"Je to minimální možná transpozice evropského práva do českého právního řádu," komentoval zákon ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Zákon reaguje zejména na povinnost ČR začlenit do českého právního řádu směrnici Evropské unie o daních z tabákových výrobků, která musí být součástí české legislativy do konce letošního roku.
Zvýšení sazeb by se mělo odehrát postupně, přičemž první fáze má skončit do prvního ledna 2012. K další změně dojde od začátku roku 2014. Zvyšování se bude odrážet od aktuálního kurzu eura vůči české koruně tak, aby bylo dosaženo nejnižších možných sazeb stanovených směrnicí.
Státnímu rozpočtu by po zvýšení měly vzrůst příjmy o 2,4 miliardy korun.
Dolní komora projedná ve druhém čtení na své páteční schůzi i novelu, díky které by mělo být koupání ve volné přírodě bezpečnější. Norma totiž zavádí povinnost pro krajské hygienické stanice informovat veřejnost o jakosti vody na místech ke koupání ve volné přírodě. To si vyžádá instalaci a údržbu informačních tabulí na každém koupališti.
zdroj: MEDIAFAX
Poslanci zahájili jednání, na kterém rozhodnou o svých platech
- Podrobnosti