REKLAMA

slovanska_epopejStěhování pěti srolovaných pláten Slovanské epopeje od Alfonse Muchy z Moravského Krumlova do Prahy by mělo začít v úterý v brzkých ranních hodinách. Mediafaxu to v pondělí potvrdil starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina (TOP 09).

"Epopej se bude stěhovat v úterý," řekl starosta.

Plátna metropole umístí v Malé dvoraně ve Veletržním paláci, kde se budou restaurovat. Výstava by se měla podle zástupců vedení Prahy uskutečnit nejdříve za dva týdny.

Moravský Krumlov s přesunem nesouhlasí, aktivně mu bránit nebude. Starosta Třetina tvrdí, že má v ruce odborný posudek, ve kterém stojí, že pět pláten mohou v Krumlově rozmotat a znovu je vyvěsit, i když jsou na zámku teploty kolem nuly.

"Prioritní je, aby se plátna co nejdříve rozbalila a vyvěsila. Musí je také prohlédnout restaurátoři, zda nejsou poškozená," řekl Třetina. Moravský Krumlov nabídl galeristům, aby plátna vyvěsili na zámku nebo v Moravské galerii v Brně, ani to však vedení hlavního města neakceptovalo, dodal.

Třetina lidí z Moravského Krumlova věří, že se po prohlídce v Praze plátna vrátí zpět a od nové turistické sezony v dubnu bude opět dílo kompletní a k vidění na zámku v Moravském Krumlově.

Metropole se však brání. Ředitel Galerie hlavního města Prahy Milan Bufka v této souvislosti uvedl, že plátnům prostředí krumlovského zámku škodí. "Převezeme je do klimatizovaných místností, kde je chystáme restaurovat," řekl.

V nejbližších týdnech by měla vzniknout také pracovní skupina vytvořená ze zástupců obou měst, ale i odborníků. Ta se bude budoucností epopeje zabývat.

Na tom, že Muchovo dílo ještě zůstane na Moravě, se v lednu dohodl hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek (ČSSD) s novým pražským primátorem Bohuslavem Svobodou (ODS). Platí to do té doby, než Praha najde pro epopej důstojné prostory.

Ministr kultury Jiří Besser (TOP 09) už s Třetinou, Haškem i představiteli firmy Incheba, která krumlovský zámek vlastní, zahájili jednání o obnově krumlovského zámku. Hlavní snahou je získat evropské dotace.

Mezi další návrhy ministerstva patří uzavření nové smlouvy mezi Prahou a Moravským Krumlovem o vystavení pláten na Moravě do té doby, než metropole najde důstojné prostory. Celý cyklus pláten by mohl být podle Bessera vystavený také v Praze na dobu například dvou až tří let.

Ministerstvo kultury v listopadu loňského roku prohlásilo v této souvislosti cyklus Muchových obrazů kulturní památkou. To znamená, že manipulace s uměleckým dílem podléhá přísnějším pravidlům.

Slovanskou epopej věnoval Alfons Mucha v roce 1928 Praze. Dílo, které Mucha vytvářel 18 let, zachycuje dějiny Slovanů a financoval ho průmyslník Charles R. Crane.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA