REKLAMA

01_podnikatelPouhá čtvrtina obyvatel hlavního města Prahy se dokonale orientuje v oblasti financí, naopak Pražané mají bohaté zkušenosti s nakupováním po internetu. Vyplývá to z výzkumu ČSOB a agentury STEM/MARK na téma finanční gramotnosti, který firmy zveřejnily v pondělí.

Respondenti projevili solidní znalost v základních otázkách typu, co je SIPO (67 procent zná), jaký je rozdíl mezi běžným a spořicím účtem (56 procent), nebo co je kontokorent (80 procent). Naopak 62 procent z nich netuší, co je to RPSN a 70 procent nezná CashBack, tedy možnost bezplatného výběru hotovosti u pokladny v obchodě.

Celých 70 procent obyvatel Prahy pak podle stejného průzkumu aktivně nakupuje na internetu. Necelá jedna pětina při tomto způsobu nakupování k placení využívá platební kartu, 51 procent raději volí formu dobírky.

Průzkum také ukázal, že pro osm procent obyvatel České republiky je svět financí dosud nepoznanou oblastí. "Překvapilo nás, že nejmenší znalost prokázali respondenti v oblasti spořicích a investičních produktů, což může být u některých dáno menší informovaností či zkušeností v této oblasti. Naopak jsme rádi, že v oblasti úvěrů si lidé vedli poměrně uspokojivě," komentoval výsledky výzkumu ředitel Kanceláře představenstva ČSOB Ondřej Škorpil.

V návaznosti na průzkum agentura zpracovala také behaviorální segmentaci české společnosti. Z ní mimo jiné vyplynulo, že v celé České republice podíl takzvaných zranitelných (typicky starší člověk s nízkým příjmem a nízkými finančními znalostmi) činí okolo 23 procent a podíl takzvaných lehkovážných (typicky mladý člověk s vysokým příjmem, vyučen, který nemá přehled o bankovních produktech ani o svých financích) je 13 procent. Právě to jsou skupiny, které mohou být ohroženy ekonomickými výkyvy nebo se stát obětí podvodných či neeticky operujících úvěrových firem.

Výzkum odhalil i to, jaký postoj mají Češi ke svým rodinným financím, jaké je jejich chování, zvyky a jednání. Téměř 80 procent obyvatel České republiky si odkládá část svého příjmu stranou pro případ potřeby, přičemž jedna třetina osob to dělá pravidelně. Polovina českých domácností by bez hlavního příjmu finančně nevydržela déle než tři měsíce. Téměř třetina dotázaných pak neví, jak by se zachovala v případě finanční tísně.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA