Po více než čtyřleté rekonstrukci otevře v půlce února své zbrusu nové expozice Národní technické muzeum v Praze. První návštěvníky přivítá zrekonstruovaná budova 16. února, agenturu Mediafax o tom informoval tiskový mluvčí Pavel Klicpera.
Kromě dopravní haly s řadou vzácných exponátů budou k vidění i předměty, které dosud vystavené nebyly.
Poutavý historický příběh automobilové, motocyklové, cyklistické, letecké a lodní dopravy v českých zemích představí rozsáhlá expozice, umístěná v hlavní muzejní dvoraně se třemi galeriemi. Obrovské lokomotivy už v muzeu nebudou, protože se přesunou do chystaného železničního muzea na Masarykově nádraží. Návštěvníci se mohou těšit na koněspřežnou hasičskou stříkačku z roku 1795, vůz Benz Viktoria z roku 1893, první automobil provozovaný na našem území, první automobil vyrobený na našem území roku 1898 NW Präsident nebo první u nás vyrobený závodní automobil NW 12 HP Rennzweier.
K vidění bude i muzejní klenot první kategorie, letoun Kašpar JK, systém Blériot z roku 1911, s nímž Jan Kašpar uskutečnil před sto lety první dálkový let u nás.
"Při rekonstrukci se proměnily i další muzejní expozice a dostalo se i na obory, pro které dřív nezbývalo místo. Poprvé během více než šedesátileté existence Národního technického muzea tak budete moci obdivovat sbírky architektury, kde se projdete secesní a kubistickou ulicí s dobovou dlažbou a nahlédnete do pracoven architektů 19. a 20. století, vybavených originálním nábytkem," uvedl Klicpera. K vidění budou i modely mnoha nerealizovaných staveb ze začátku 20. století, například plánovaná dostavba Staroměstské radnice z roku 1909.
Novinkou je rovněž polygrafická expozice, která by měla připomínat tiskařskou dílnu z přelomu 19. a 20. století, vonící tiskařskými barvami s prostorem určeným pro workshopy.
Do expozice Foto kino projdou návštěvníci přes maketu živnostenského fotografického ateliéru z přelomu 19. a 20. století, v expozici astronomie si prohlédnou vzácné astronomické přístroje ze 16. století, s nimiž pracoval Tycho Brahe – ty pocházejí ze sbírky technických přístrojů císaře Rudolfa II.
zdroj: MEDIAFAX
Národní technické muzeum v Praze přivítá návštěvníky po rekonstrukci v polovině února
- Podrobnosti