REKLAMA

bartakNáměstek ministra financí Martin Barták požádal o neplacené volno kvůli obvinění, že si řekl o úplatek v době svého působení na ministerstvu obrany v kauze nákupu automobilů Tatra. Barták o tom informoval ve svém pátečním tiskovém prohlášení.

Bývalý americký velvyslanec v Praze William Cabaniss, který působí ve vedení společnosti Tatra, obvinil Bartáka, že si měl říci o úplatek v řádu milionů dolarů v souvislosti s nákupem nákladních automobilů Tatra českou armádou.

"Ničeho takového jsem se nikdy nedopustil a jsem přesvědčen, že to potvrdí již přípravné úkony orgánů činných v trestním řízení. Nechci však, aby účelové skandalizování těchto nepravd poškozovalo vládu rozpočtové odpovědnosti a boje proti korupci, zejména pak ministerstvo financí, kde nyní pracuji ve funkci náměstka ministra," uvedl ve svém pátečním prohlášení Barták.

"Požádal jsem proto ministra financí o udělení mimořádného neplaceného volna. Ministr s pochopením mé žádosti vyhověl," dodal Barták. Je přesvědčen, že se brzy vrátí do práce a zahájí 'tvrdé právní kroky proti iniciátorům pomlouvačné kampaně'.

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) by měl o Bartákově osudu rozhodnout na základě výsledku vyšetřování.

"Pravda je taková, že dnes po desáté hodině mě pan Barták požádal o neplacené volno. Byla to jeho vlastní iniciativa. Nyní je řada na orgánech činných v trestním řízení a na základě šetření rozhodnu o dalším postupu," řekl Mediafaxu Kalousek.

Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) chce, aby se obvinění Bartáka rychle a důkladně vyšetřilo. "Ministerstvo obrany poskytne policii, pokud se tím bude zabývat, veškerou součinnost," ujistil. Ministr dále řekl, že je nutné reformovat systém zadávání armádních veřejných zakázek a zlepšit způsob nákupu zbrojního materiálu. Neplacené volno Bartáka přivítal. "Nedokážu si představit, že by ve své práci pokračoval," dodal.

Takové věci zažila celá řada států. Ten proces se musí maximálně zprůhlednit.

Pořízení vozů Tater pro armádu bylo terčem kritiky, protože Tatra nezvítězila ve výběrovém řízení. Nákup se zdůvodnil podporou českého průmyslu. Rozhodla o tom však ještě vláda Vladimíra Špidly (ČSSD) v roce 2004. Barták se ale podle bývalého velvyslance Cabanisse angažoval nabídkou, že tatrovkám za peníze pomůže od problémů na zkušebním polygonu.

Barták je spojen s řadou sporných zakázek na ministerstvu obrany. Figuroval v kauze nákupu transportérů Pandur nebo letounů CASA. Za jeho působení obrana nakoupila i obrněná vozidla Iveco společně se Slováky, čímž se vyhnula výběrovému řízení.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA