Na pražském Újezdě se ve čtvrtek večer již podeváté uskuteční pietní shromáždění u příležitosti výročí komunistického převratu v Československu v roce 1948. Akce Nezapomeňme na oběti komunismu se zúčastní i zástupci politických vězňů, informoval organizátor Jan Cieslar.
U pomníku obětem komunistického režimu se na pražském Újezdě od 18.00 bude konat vzpomínka na ty, kteří za své smýšlení a svobodné jednání byli uvězněni či dokonce zabiti totalitní mocí.
Na akci promluví zástupce akademické obce Martin Lastovička, zástupci politických vězňů a na závěr zazní i duchovní slovo, které pronese kněz Romual Štěpán Rob.
Účastníci, kterých se každoročně schází stále více, tradičně zapálí za oběti totalitního režimu svíčky a rovněž položí i květiny.
Komunisté se na převzetí moci v tehdejším Československu připravovali už během 2. světové války. V prvních poválečných volbách získali v Česku 40 procent a na Slovensku 30 procent hlasů a postupně se jim podařilo ovládnout policii, armádu a dělnické organizace. V červenci roku 1946 se tehdejší předseda Komunistické strany Československa (KSČ) a pozdější prezident Klement Gottwald stal předsedou vlády. Využíval roztříštěnosti tehdejších demokratických politických stran, faktické neexistence opozice, poválečného radikalismu a mnichovského zklamání i nerozhodnosti nemocného prezidenta Edvarda Beneše.
V únoru 1948, kdy nastala vládní krize kolem usnesení o bezpečnosti z 13. února 1948, došlo k sérii událostí, které vedly k úplnému převzetí moci ve státě. Tyto události byly završeny 25. února, kdy prezident přijal demisi nekomunistických ministrů a doplnil vládu kandidáty navrženými komunisty.
Následně byla 11. března 1948 potvrzena nová komunistická vláda a 9. května přijata nová ústava vyhlašující lidově demokratickou republiku. Ze zdravotních důvodů odstoupil ze své funkce 2. června prezident Beneš a 14. června byl jeho nástupcem zvolen předseda KSČ a dosavadní premiér Klement Gottwald. Vznikla nová vláda, jejímž předsedou byl Antonín Zápotocký.
Odhady uvádějí, že počet lidských obětí byl za dobu čtyřicetileté komunistické vlády okolo osmi tisíc.
zdroj: MEDIAFAX
Na pražském Újezdě uctí památku Vítězného února
- Podrobnosti