REKLAMA

poutDěti s handicapem můžou v doprovodu rodičů, vychovatelů či kamarádů využít tradiční den na Matějské pouti, kdy je pro ně v pondělí na všechny atrakce vstup zdarma. Atrakce jsou dětem k dispozici od 11 do 15 hodin, na internetových stránkách o tom informují organizátoři Matějské pouti.

Den pro zdravotně postižené děti, děti z dětských domovů a azylových domů se pořádá každým rokem.

Kromě atrakcí mohou děti zhlédnout rovněž stálou expozici Mořský svět, kde jsou k vidění exotické druhy ryb, žraloků, korálů a sasanek.

Organizátoři kromě atrakcí a výstavy připravili návštěvníkům na Křižíkově fontáně i doprovodný zábavný program a vystoupení klaunů z umělecké skupiny Meduza.

Od 15 do 17 hodin si mohou zájemci na Křižíkově fontáně poslechnout koncert předních českých umělců, který bude moderovat Martin Dejdar. Na pódiu zazní písně Michala Davida, Pavla Vítka, Yvety Blanarovičové, Mariana Vojtka, Daniela Hůlky, Kamily Nývltové, Daniela Bartáka, Tomáše Lobla a Radky Fišarové.

Pražská Matějská pouť letos otevřela své brány v sobotu 5. března a návštěvníkům nabízí zhruba 120 atrakcí včetně technicky náročných zařízení z Německa nebo Nizozemska. Své brány uzavře 25. dubna.

Otevírací doba je od úterý do pátku od 14.00 do 21.00, během víkendů, svátků a o školních prázdninách od 10.00 do 22.00.

První písemná zmínka o Matějské pouti se datuje rokem 1595, jak dokládá archiv Národní knihovny. Slavnou se stala proto, že byla první jarní poutí v Praze.

Tradice pochází z výročních oslav svátku patrona stavebních řemeslníků, řezníků, cukrářů, kovářů a krejčích, svatého Matěje, který připadá na 24. února.

Se svatým Matějem je spjata celá řada tradic. Ještě v dnešní době se tak kromě té pražské lze setkat také se spoustou dalších matějských poutí, v minulosti se dokonce razily i matějské mince.

Slavnosti se ve svých prvopočátcích konaly ve farnosti zasvěcené svatému Matějovi v Dejvicích u Hanspaulky. Stísněné podmínky ale přiměly pořadatele k tomu, aby kolotoče a stánky postupně přibližovali k dejvickému centru. Jednu dobu se pouť konala v dnešním areálu vysokých škol u Vítězného náměstí v šesté městské části Prahy. V roce 1960 se za jejími atrakcemi bylo nutné vypravit na Letnou, "azyl" ale kdysi našla také v Modřanech či v Břevnově.

Od roku 1963 se pouť koná v areálu tehdejšího Parku kultury a oddechu Julia Fučíka v bubenečské Stromovce, který v 90. letech minulého století získal svůj dnešní název Výstaviště Praha.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA