REKLAMA

relikviar2Vzácný středověký relikviář sv. Maura, který je největším románským relikviářem na území České republiky, bude od 24. listopadu vystaven ve Vladislavském sále Pražského hradu. Relikviář dorazil do Prahy z hradu Bečov v úterý krátce po 11. hodině za přísných bezpečnostních opatření.

Převozní schránku přineslo do Vladislavského sálu šest maskovaných mužů. Zámky na převozním boxu odemkla Naděžda Goryczková z Národního památkového ústavu (NPÚ) společně s kastelánem hradu Bečov Tomášem Wizovským.

"Původně bylo v plánu vedle relikviáře vystavit kopii korunovačních klenotů, ale nakonec se rozhodlo, že kopie klenotů budou vystaveny ve vedlejší místnosti - Sněmovním sále," řekla agentuře Mediafax mluvčí NPÚ Zdeňka Kalová.

Památka bude na Pražském hradě vystavena v zabezpečené a klimatizované vitríně. "Po nalezení byl relikviář ve velmi špatném stavu, a proto musí být vystaven ve speciální vitríně. Bude zde přesné klima, ať už se jedná o osvětlení, nebo o udržení stálé teploty," upřesnila Kalová. "Návštěvníci se do jeho úplné blízkosti nedostanou, kolem klimatizovaného boxu bude instalované zábradlí, takže lidé budou od relikviáře tři čtvrtě metru až metr vzdáleni, řekl David Šebek z Pražského hradu.

Relikviář sv. Maura se na Pražský hrad vrací přesně po 10 letech, tentokrát však jako jeden celistvý předmět. V roce 2000 byl v Praze vystaven rozložený. Tehdy dvouměsíční výstava dokumentovala aktuální stav jeho restaurování. "Relikviář sv. Maura je zcela jistě jedna z nejcennějších památek na českém území," řekla Goryczková.

Na Pražský hrad zapůjčil relikviář Národní památkový ústav ze Státního hradu a zámku Bečov. Záštitu nad výstavou převzala manželka prezidenta republiky Livia Klausová. Transport vzácné památky podle mluvčí kriminální policie Pavly Kopecké zajišťoval Útvar rychlého nasazení (URNA).

Výstava bude k vidění do 27. února 2011.

Relikviář sv. Maura pochází z první třetiny 13. století. Jedná se o druhou nejcennější památku v České republice, po českých korunovačních klenotech, a vůbec nejvýznamnější románskou klenotnickou památku uloženou na českém území. Relikviář byl vyroben na zakázku člena zámožného rodu Rumigny, který také založil benediktinský klášter v belgickém městě Florennes.

Na konci II. světové války byl relikviář uschován do zásypu podlahy hradní kaple Navštívení Panny Marie. Zámek byl po válce znárodněn. V červnu roku 1984 československé úřady kontaktoval občan USA Danny Douglas, který začal vyjednávat s československým státem o nákupu blíže neurčené historické památky za 250 tisíc dolarů. Při vyjednávání vyšlo postupně najevo, že jde o dutý kovový předmět o velikosti přibližně konferenčního stolku s vysokou historickou a uměleckou hodnotou, který leží zakopaný asi 100 kilometrů od Norimberku.

Po dalším pátrání v archivech nalezli českoslovenští kriminalisté fotografii a popis relikviáře uloženého na zámku z roku 1932. V roce 1985 začali prohledávat celý bečovský areál a relikviář byl objeven 5. listopadu, pouze den poté, co po něm bylo pátrání zahájeno.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA