tycho1Archeologové v pondělí dopoledne odstranili náhrobní desku rakve s ostatky dánského vědce Tychona Braheho v pražském Týnském chrámu. Badatelé se po jejím vyzvednutí pustili do odstranění zásypu z klenby hrobky, aby poté mohli vyjmout samotnou rakev.

Agenturu Mediafax o tom informoval Roman Dragoun z Národního památkového ústavu.

Po odebrání zásypu, které má trvat ještě několik desítek minut, se před zraky archeologů objeví cihlová klenba hrobky. "Do cihel se následně vyvrtá otvor, kterým se do nitra hrobky spustí minikamera. Takto pořízené záběry nám napoví, ve kterých místech bude nejlepší začít s rozebíráním klenby tak, aby se nepoškodila," uvedl Roman Dragoun z Národního památkového ústavu.

Z klenby odeberou památkáři přesně tolik cihel, kolik bude nutné k tomu, aby mohli z jejího nitra vyjmout cínovou rakev s tělesnými ostatky vědce. "Rakev pochází z roku 1901, očekáváme tedy, že bude zhruba jeden metr dlouhá," doplňuje památkář.

Rakev se převeze do laboratoří Národního muzea v Dolních Počernicích, kde z ní experti vyjmou Braheho ostatky, které zdokumentují.

Následovat bude analýza, na ní budou souběžně pracovat dva týmy vědců - český a dánský. Na bádání, v jehož rámci budou zkoumat přítomnost i složení rtuti v těle Tychona Braheho, která je považována za nejpravděpodobnější příčinu jeho smrti, jim musí stačit necelý týden. V pátek 19. listopadu se totiž rakev s ostatky vrátí zpátky do útrob Týnského chrámu.

Tycho Brahe byl dánský astronom, astrolog a alchymista, který zemřel v roce 1601 v Praze. O okolnostech jeho smrti se však i po 409 letech stále spekuluje. Někteří historici tvrdí, že se Brahe otrávil sám, a to požitím léčivého lektvaru vlastní výroby. Jednou z jeho ingrediencí totiž měla být i rtuť. Další z teorií badatelova úmrtí hovoří o tom, že se stal obětí vraždy. Také v tomto případě se ale historici rozcházejí. Zatímco někteří viní z Tychonovy smrti Jana Keplera, který měl o vědcův život usilovat s vidinou přivlastnit si jeho astronomické záznamy, jiní vraždu přisuzují Tychonovu vzdálenému příbuznému, šlechtici jménem Erik Brahe. Ten měl Tychona sprovodit ze světa na pokyn dánského krále Kristiána IV.

O opětovnou exhumaci Tychona Braheho požádalo Dánsko loni v lednu.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA