Prostějov se výborně podnikatelsky rozvíjí, což mu zajistilo vítězství v celorepublikovém srovnání výsledků výzkumu Město pro byznys. Na finálových stupních vítězů ho následují stříbrný Humpolec a bronzové Brno. Výzkum již jedenáctým rokem hodnotí podnikatelské prostředí a přístup veřejné správy ve všech obcích s rozšířenou působností v České republice.
Celorepublikovým vítězem se stalo město Prostějov, které vykazuje skvělé výsledky v aktuálním rozvoji podnikatelského prostředí. Město má velmi vysoký podíl právnických osob, vysoký podíl malých a středních firem, stejně jako vysoký růst počtu ekonomických subjektů. Pracovní trh zaznamenává velmi nízkou nezaměstnanost, podnikatele láká dobrá dopravní dostupnost města. V přístupu veřejné správy boduje Prostějov zejména výbornou komunikací s podnikateli. Má velmi kvalitní webové stránky z pohledu podnikatele, dále kvalitní elektronickou komunikaci, která je v rámci výzkumu ověřována mystery testováním.
„Mám z toho velkou radost. Prostějov je výborné místo pro život a podnikatelské prostředí s tím naprosto souvisí. Město pro byznys ve velké ocenění, kterého si vážíme. Jsme rádi za kvalitní podnikatelské prostředí a také za to, že máme přívětivý úřad. Je to úřad, který dává jasné informace, v dostatečné rychlosti a kvalitě. Náš magistrát pracuje, a to nejen pro podnikatele, rychle a kvalitně. Aktuálně přemýšlíme o dalších pobídkách pro podnikatele v malé průmyslové zóně,“ uvedl k celorepublikovému vítězství primátor Prostějova František Jura.
Humpolec se může pochlubit dlouhodobě dobrým podnikatelským prostředím, což mu zajistilo stříbrnou pozici. Město jednoznačně boduje vysokým podílem podnikatelů, může se pochlubit velmi vysoký přírůstek obyvatel, stejně jako vysokým počtem studentů a učňů v odborném vzdělávání. K výhodné poloze na dálniční tepně České republiky se přidává také velmi nízká dlouhodobá nezaměstnanost, svědčící o vyváženosti pracovního trhu. V přístupu veřejné správy se Humpolec blýskl vysokými kapitálovými výdaji a vysokou likviditou. O otevřenosti místní radnice nejen směrem k podnikatelům zase svědčí vysoký počet úředních hodin místního úřadu.
„Nejvýhodnější je naše poloha mezi Prahou a Brnem, to není třeba zastírat. Humpolec podnikatelům svědčí dlouhodobě, vedení města ve spolupráci s podnikateli minimalizovalo překážky v podnikání, komunikuje a vychází vstříc. Podnikatele u nás nejvíce v poslední době zajímají pozemky na stavbu bytových domů a bytů. Druhou věcí je rozvoj další průmyslové zóny, ve které chceme dát určitá omezení, aby tam především nebyla výroba zatěžující životní prostředí,“ okomentoval letošní stříbrnou příčku místostarosta Humpolce Vlastimil Brukner.
Brno zaslouženě obhájilo loňskou třetí příčku. Boduje v podnikatelském prostředí vysokým podílem právnických osob a vysokým počtem studentů a učňů v odborném vzdělávání. Další silnou stránkou Brna je velmi vysoký podíl malých a středních firem. V přístupu veřejné správy Brno vyčnívá především svými výsledky v komunikaci v podnikateli. Prokázalo velmi dobré výsledky v testu elektronické komunikace, město má výborné webové stránky ve vztahu k podnikatelům a také nízké místní poplatky.
„Otevřený dialog s podnikatelským sektorem a rozvoj podmínek pro podnikání je jedna z priorit města. Prostřednictvím pravidelných schůzek, workshopů a návštěv ve firmách systematicky zjišťujeme potřeby místních podnikatelů. Daří se nám realizovat konkrétní projekty, jedná se zejména o oblast lákání talentů, popularizaci klíčových ekonomických sektorů s cílem zatraktivnit studium technických a přírodovědných oborů a vhodně prezentovat potenciál místních zaměstnavatelů v souladu s inteligentní specializací regionu,“ zhodnotila celorepublikový úspěch primátorka města Brna Markéta Vaňková.
Celkové pořadí – Město pro byznys 2018
-
Prostějov
-
Humpolec
-
Brno
-
Olomouc
-
Jihlava
-
Pardubice
-
Frýdek-Místek
-
Zlín
-
Pacov
-
Pelhřimov
-
Jablonec nad Nisou
-
Hranice
-
Uherské Hradiště
-
Dobruška
-
Brandýs nad Labem / Stará Boleslav