REKLAMA

ceske_budejoviceHistorická vodárna v Českých Budějovicích se v sobotu 11. září otevře zdarma pro veřejnost. Mluvčí českobudějovického magistrátu Jitka Welzlová řekla agentuře Mediafax, že se tak stane u příležitosti letošních Dnů evropského dědictví.

S vodou a jejím užitím je v Českých Budějovicích spjata jedna z 11 kulturních památek, které si budou moci zájemci zdarma prohlédnout v sobotu 11. září u příležitosti letošních Dnů evropského dědictví. Jde o historickou Vodárenskou věž v sousedství řeky Vltavy na křižovatce ulic Mánesova a Boženy Němcové. Její současná podoba pochází z roku 1882, kdy prošla rekonstrukcí původní menší vodárna s věží z roku 1724.

"Čtyřiačtyřicet metrů vysoká vodárna až do počátku 20. století čerpala užitkovou vodu z Vltavy a dřevěným potrubím zásobovala Samsonovu kašnu a další menší kamenné kašny v centru města. Pitnou vodu původně lidé získávali ze studní v měšťanských domech. Až ve 30. letech minulého století byla ve vodárně instalována nová čerpací stanice a začala se upravovat voda z řeky Malše, protože voda z Vltavy byla již příliš znečištěná. Pitná voda byla odtud rozváděna do menších veřejných stojánků v ulicích města a počátkem 50. let i do vodovodní sítě. Přestože funkci českobudějovické vodárny převzala v roce 1952 nově vystavěná úpravna vody ve Vidově, ještě v 80. letech zásobovala užitkovou vodou velké průmyslové podniky. Dnes přízemí Vodárenské věže slouží autorizované zkušebně vodoměrů," řekla Welzlová.

U příležitosti Dnů evropského dědictví bude Vodárenská věž zpřístupněna veřejnosti od devíti do 17 hodin, vstup bude z Mánesovy ulice budovou bývalého zákaznického centra. Vzhledem k omezenému prostoru uvnitř objektu se prohlídky uskuteční vždy v půlhodinových intervalech pro maximálně 15 návštěvníků. Od průvodců se rovněž dozvědí o historii této stavby a uvidí řadu dokumentů souvisejících s minulosti vodárny, které se podařilo dochovat.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA