OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

Elektřina, plyn, vytápění – všechny energie neustále zdražují. Češi tak každý rok musí sáhnout hlouběji do své peněženky. Někteří se proto snaží víc šetřit. Pořizují si co nejúspornější spotřebiče a doma nechtějí plýtvat. Ale často je ve výsledku čeká zklamání. Sice ušetří, ale tyto uspořené peníze musí znovu použít pro platbu za energie, protože dodavatelé opět zvýšili ceny. Domácnostem proto hrozí, že brzy nebudou mít z čeho platit. Evropská komise dokonce varuje, že tzv. energetická chudoba ohrožuje až 20 % české populace. Řešením jsou energetické úspory, které ve velké míře přinášejí pasivní domy. Ty na českém trhu staví například společnost JRD.

Energetickou chudobou trpí podle mezinárodní organizace International Energy Agency téměř 1,5 miliardy lidské populace. Toto obrovské množství lidí nemá žádný, nebo jen omezený přístup k energetickým zdrojům. Energetická chudoba, která dosud panovala jen v rozvojových zemích, se postupně přesouvá i do rozvinutých států a pomalu ohrožuje i vyspělou Evropu. České republice zatím nehrozí nedostatek samotných energií, ale nemožnost si je zaplatit. „Řešením může být energeticky úsporné bydlení, které je co nejméně závislé na nestabilním trhu s drahými energiemi. Provoz takového bytu je nejen levnější, ale také ohleduplnější ke zdraví jeho obyvatel. My jsme se pro výstavbu nízkoenergetických a pasivních domů rozhodli již na počátku fungování naší společnosti před dvanácti lety,“ uvádí Jan Řežáb, majitel developerské společnosti JRD, která je jedničkou na českém trhu energeticky úsporného bydlení.

REKLAMA

ecocity exterier CRESTCOM

Energeticky pasivní bytový dům Ecocity Malešice od JRD

Úspory energií v nových bytech od JRD

Češi se postupně učí, jak efektivně využívat energetické zdroje. Již nyní své domovy zateplují a pořizují si kvalitní okna. Kupují také šetrné spotřebiče, úsporné kotle i solární panely. Jan Řežáb však upozorňuje, že hrozba energetické chudoby je vážná a pro velkou úsporu je potřeba udělat víc. „Jenom na rok vytápění vynaloží běžná domácnost v panelákovém bytě 25−30 tisíc korun. Když si pořídí zdravé bydlení v energeticky úsporném domě, tak se její provozní náklady výrazně sníží. Máme ověřeno, že naše pasivní byty dokážou oproti běžným novostavbám ušetřit až 85 % nákladů na vytápění. Ceny všech energií navíc dlouhodobě rostou, takže i úspory se postupem času zvyšují.“ Úsporných domů je v České republice stále velmi málo. Přitom směrnice Evropské unie o energetické náročnosti budov předepisuje, aby do konce roku 2020 všechny nové domy byly budovami s téměř nulovou spotřebou energie. Také v případě rekonstrukcí se stavebním povolením bude nutné dodržovat nové normy. Budovy budou muset být upraveny tak, aby spotřebovávaly na svůj provoz co nejméně energií. Úsporné domy to díky rekuperaci odpadního tepla větraného vzduchu umí. Vzduch odváděný z místnosti totiž předává ve výměníku teplo přiváděnému čerstvému vzduchu. Využívá se i teplo vyzařované domácími spotřebiči, vařením nebo lidskými těly. „Trvale udržitelné bydlení je správnou a jedinou možnou cestou do budoucna, protože je šetrné k životnímu prostředí i ke spotřebě energií. Lidé v pasivních bytech, jaké nabízí například projekt Park Hloubětín nebo Ecocity Malešice, získají současně komfortní a zdravé prostředí, ve kterém si mohou vytvořit spokojený domov. V úsporném bytě se nemusí bát energetické chudoby. Nechceme, aby se naši klienti museli v důchodovém věku stěhovat do menšího bytu, protože nebudou schopni platit neúměrně vysoké náklady na vytápění. I proto v letošním roce začínáme připravovat projekt, který půjde ještě dál za hranici pasivních staveb,“ vysvětluje Jan Řežáb.

ecocity vzorovy byt CRESTCOM

Vzorový byt v pasivním projektu Park Hloubětín (JRD)

Zdravé a úsporné byty jsou řešením pro důchodce

Jednou z nejvíce ohrožených skupin jsou senioři, kteří bydlí v nevyhovujících bytech a domech. V nezateplených budovách se špatnými izolacemi a bez vyřešeného větrání budou muset za energie platit pořád víc a víc. Ale i samotná oprava domu může být nad jejich finanční síly a na podporu státu dnes nemohou spoléhat. Navíc staré budovy jsou nezdravé. Protože v nich není řízené větrání a lidé sami nevětrají dostatečně, vzduch tu bývá až nebezpečný. Hromadí se v něm oxid uhličitý a jeho vysoká koncentrace způsobuje zdravotní problémy. Pro seniory, kteří jsou citlivější podobně jako děti, to může znamenat zbytečné ohrožení zdraví.


Vysočina plná novinek a aktuálních informací

Úspory energie sledujte na EnergyTV

REKLAMA