OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

Devátý ročník má na Vysočině za sebou autorská soutěž Péče o naše památky. Její výsledky byly vyhlášeny v úterý 9. ledna na slavnostním setkání novinářů s hejtmanem Jiřím Běhounkem v prostorách jihlavského hotelu Gustav Mahler.

Porota složená ze zástupců Syndikátu novinářů Vysočina, Krajského úřadu Kraje Vysočina, jihlavského magistrátu a Národního památkového ústavu posuzovala v tomto ročníku soutěže celkem 19 prací. Do soutěže je zaslalo třináct novinářů z jedenácti různých médií.

REKLAMA

Za tvůrčí přístup byli oceněni a ceny od Kraje Vysočina, Národního památkového ústavu a pořádajícího Syndikátu novinářů Vysočina získali Jiří Bárta z týdeníku 5plus2, Dagmar Koželuhová z časopisu PROPAMÁTKY, Arnošt Pacola z Horáckých novin, Helena Zelená Křížová ze Žďárského deníku, Dušan Vrbecký z České televize, Milan Kopecký z Českého rozhlasu Vysočina a Petr Klukan z Jihlavských listů.

Soutěže Péče o naše památky se loni účastnilo 13 autorů. Ceny za aktivní přístup těm nejlepším předávali hejtman Vysočiny Jiří Běhounek, ředitel telčského pracoviště Národního památkového ústavu Pavel Macků a předseda Syndikátu novinářů Jaroslav Paclík.

„Soutěž Péče o naše památky byla poprvé uvedena v roce 2009. A cílem od samého začátku bylo i zůstává ocenit autory, kteří své čtenáře, diváky či posluchače informují o příkladném vztahu jednotlivců nebo subjektů k péči o památky,“ uvedl při slavnostním vyhlášení vítězů Jan Kliment, místopředseda Syndikátu novinářů Vysočina.

„V Kraji Vysočina jsou různé kulturní, sakrální či technické památky hojně zastoupené. Média mají významnou šanci pomáhat, aby tyto stavby či cenné předměty nepodléhaly zapomnění, či v horším případě zkáze,“ doplnil.

Také připomněl, že Národní památkový ústav v České republice eviduje asi 700 ohrožených historických objektů. „Předpokládám, že některé mohou být i v našem kraji. A možná i víc, než je autorů a médií, nebo jejich vydavatelů, kteří publicitu péče o památky neopomíjejí a díla do naší soutěže přihlásí. Držme si palečky, aby se ta situace měnila k lepšímu,“ řekl Jan Kliment.

REKLAMA