Ve dnech 2.–3. června 2016 se konalo finální kolo již třetího ročníku technické soutěže Stavíme z Merkuru pro žáky druhých stupňů základních škol a nižších ročníků víceletých gymnázií z Vysočiny. Klání se uskutečnilo za podpory firmy Bosch Diesel a Krajského úřadu Kraje Vysočina v Jihlavě. Do letošní soutěže s technickou stavebnicí Merkur se přihlásilo 16 týmů s celkem 64 účastníky.

„Cílem soutěže a práce s technickou stavebnicí Merkur byla podpora technického vyučování a rozvoj technické zručnosti mládeže. Firma Bosch chce pro techniku nadchnout nejen chlapce, ale samozřejmě i děvčata, aby se v budoucnosti nebála věnovat technickým oborům. Proto byl pro účast na soutěži stanoven požadavek, aby v každém soutěžním týmu byla alespoň jedna dívka,“ vysvětlil za spolupořadatele obchodní ředitel firmy Bosch Diesel Ralph Klaus Carle.

Úkolem týmů bylo postavit z technické stavebnice Merkur model přepravní linky, která je poháněna až dvěma motory. Na základě vlastní zkušenosti a možnosti aplikace získaných vědomostí během soutěže si účastníci vytvořili vztah k reálné technice.

Záběry z konání soutěže. Foto: archiv firmy Bosch Diesel

Jako nejlepší funkční model přepravní linky byl hodnotící komisí vybrán model žáků Základní školy V Sadech z Havlíčkova Brodu ve složení: Lucie Zachariášová, Patrik Malec, Vincent-Lukas König a Vojta Křepinský.

Všechny týmy zapojené do finálního kola soutěže získaly od Krajského úřadu Kraje Vysočina a firmy Bosch řadu hodnotných cen. Bosch Diesel věnoval například i tablety pro vítězný tým.

Vzdělávání a profesní vzdělávání jako součást společenské zodpovědnosti

Z podnětu a za podpory firmy Bosch Diesel organizoval Krajský úřad Kraje Vysočina v roce 2016 pro střední školy z Vysočiny nabízející studium technických oborů projekt pod názvem Postav si své auto. Tento v České republice jedinečný počin měl za cíl prostřednictvím atraktivní stavebnice sportovního vozu Kaipan podnítit u mladé generace zájem o techniku a studium technických oborů. Pořádáním takzvaných Girls’ Day podporuje firma Bosch zájem o techniku u dívek.

„Jako největší zaměstnavatel a investor v Kraji Vysočina zároveň vnímáme naši společenskou povinnost umožnit mladým lidem s dobrým vzděláním start do profesního života. Jako firma podporujeme technické vzdělávání například i tím, že jsme již v roce 2002 vybudovali vlastní učňovské středisko. Podporou duálního vzdělávání a podporou technicky zaměřených studentů tak rozhodným způsobem přispíváme k zajištění budoucnosti závodu v Jihlavě a českého průmyslu,“ shrnul Ralph Klaus Carle.