Premiéru hry Hotel mezi dvěma světy chystá Horácké divadlo v Jihlavě na sobotu 30. ledna od 19 hodin.

„Přicházíte na svět se spoustou daností, jste zatíženi dědičností, rodinou, prostředím, spjatí s nějakou vesnicí, zemí, jazykem, dobou, vším se odlišujete od druhých, všechno vás rozděluje, ale jednu věc máte všichni společnou: jste svobodní. Chápete? Máte svobodu ničit si tělo, otevřít si žíly, podléhat milostným trablům, hrabat se ve vlastní minulosti, můžete se stát hrdiny, špatně se rozhodovat, zpackat si život nebo uspěchat svou smrt… Věřte mi, neexistuje žádná Velká kniha osudu; jen pár poznámek na kartotéčním lístku. Danosti. Ale vaše svoboda se vykalkulovat nedá.“

REKLAMA

Doktor S

TEĎ A TADY / NEPROMEŠKAT ANI VTEŘINU

„Nový rok, nový začátek, nová energie, nová příležitost, okamžik nula. Okamžik, od něhož se může náš život odvíjet znovu a lépe. Takovým momentem může být cokoli – rozhodnutí, úraz, odchod blízkého, rozchod, setkání se smrtí, dotek se světem nad námi, pohled na druhý břeh… O schopnosti plně a vědomě prožít život, protože nikdo neví, kdy naše pozemská existence skončí, o vychutnání si síly přítomného okamžiku, o tom všem je nová, v pořadí čtvrtá premiéra Horáckého divadla Hotel mezi dvěma světy.“

Kateřina Dušková, dramaturgyně jihlavské inscenace

TAJEMSTVÍ NEPOZNANÉHO

Hotel mezi dvěma světy je hrou tajemnou, která má v kontextu autorova díla zvláštní postavení. Pojednává o věcech mezi nebem a zemí, o věcech, o nichž se můžeme jen dohadovat. Pravdu se dozvíme až po překročení hranice mezi světem živých a mrtvých. Schmitt si v ní všímá tématu permanentně přítomného v našem životě – smrti. Věnuje se setkání s lidmi, kteří měli zážitek smrti, prošli kómatem a vlastní zkušenost s „limitní“ životní situací je přivedla k poznání a zvláštně je proměnila. „Z lidí úzkostných až paranoicky bázlivých, pro něž byl život samé trápení, se náhle stávají vyrovnaní, důvěřující lidé, družní a přátelští, klidní – bonviváni,“ píše autor. Je to příběh lásky prožité na zvláštním, tajemném, dokonce asi tom nejtajemnějším místě, které si dokážeme představit.

GENEZE

Hotel mezi dvěma světy jednoho z nejuváděnějších francouzských dramatiků současnosti Érica-Emmanuela Schmitta poprvé v České republice inscenovalo Divadlo F. X. Šaldy v Liberci v roce 2006 v režii současné umělecké šéfky Horáckého divadla Kateřiny Duškové. Nyní ji budou mít možnost navštívit diváci Horáckého divadla Jihlava v režii bývalého dlouholetého kmenového režiséra a uměleckého šéfa HDJ Pavla Palouše. Hotel mezi dvěma světy od doby jeho vydání v roce 1999 dodnes uvedly scény po celém světě, od Paříže přes Moskvu po USA.

„Když člověk přemýšlí, jak hru charakterizovat, do mysli se vtírá slovo pohádka. Pohádka o naději pro dospělé a vystrašené lidi. Schmitt se nebojí být absolutně otevřený, nebojí se sentimentu ani vyznání citů a pocitů tváří v tvář tomu nejtajemnějšímu prostoru, který se před každým člověkem otevírá. Nebojí se smíchu ani pošklebků. Pesimistické dvacáté století s dosud nepřekonanými krutostmi, s vrcholným a přesvědčivým ateismem, s tím, že se náš život stal každodenním bojem, dostává v této hře jakousi jednoduchou odpověď.“

M. Urban, dramaturg Divadla F. X. Šaldy Liberec

AUTOR

Éric-Emmanuel Schmitt

Narodil se v roce 1960. Studoval klavír a poté filosofii v Paříži na prestižní École normale supérieure. Zde složil doktorát z filosofie a od roku 1991 vyučoval svůj obor na L´Université de Chambéry. Od počátku devadesátých let se prosadil jako romanopisec a autor divadelních her, které byly přeloženy do pětatřiceti jazyků a hrají se ve více než 40 zemích po celém světě. Stal se nejuznávanějším frankofonním dramatikem současnosti, jeho hry i jejich inscenace byly ve Francii oceněny nejprestižnějšími cenami, řadou „Molièrů“ i Velkou divadelní cenou Francouzské akademie. Stejně tak se jeho hrám a románům dostalo cen i v cizině. Jeho první hrou byla La Nuit de Valognes (Noc ve Valognes, 1991), moderní variace mýtu o Donu Juanovi. V roce 1993 následoval Le Visiteur (Návštěvník), v níž je hlavní postavou Sigmund Freud. Právě tato hra přinesla autorovi asi největší úspěch po celém světě. Umožnila mu opustit místo učitele filosofie a věnovat se pouze psaní. Následoval v roce 1995 Golden Joe a vzápětí Variations énigmatiques (1996), které se staly dodnes nejhranější hrou autora. Další hrou je Le Libertin (Heslo morálka, 1997), v níž autor přivedl na scénu filozofa Diderota. V roce 1998 vznikla hra Frédérick ou le Boulevarde du Crime (Frederik aneb Bulvár zločinu), napsaná pro J. P. Belmonda. Milarepa z roku 1999 je monologem o buddhismu. V roce 2000 měla premiéru naše hra Hotel des deux monde (Hotel mezi dvěma světy). Ze stejné doby pochází i zvláštní dramatický útvar Monsieur Ibrahim et les fleurs du Coran uvedený na festivalu v Avignonu. Konečně Oscar et la dame rose uvedený v roce 2003, vyznamenaný dvěma „Molièry“. Další hrou jsou Petits crimes conjugaux (Manželské vraždění, 2003), v roce 2005 měla světovou premiéru v Bruselu hra La tectonique des sentiments (Tektonika citů) a Ma vie avec Mozart (Můj život s Mozartem).

„Moje divadlo je divadlem deziluze (postavy zasazené do svých jistot se přou), můj román – to je spíš učení. Divadlo rovným dílem osciluje mezi pravdou a lží, utváří umělý, artificielní svět. Román chce být poplatný realitě. Divadlo nebo román, úloha spisovatele je jediná: znázornit svět komplexněji, záhadněji.“

E. E. Schmitt

 

HOTEL MEZI DVĚMA SVĚTY V HORÁCKÉM DIVADLE

Osoby a obsazení:

Julien Portal Stanislav Gerstner
Mág Rádžapúr Petr Soumar
Prezident Delbec František Mitáš
Laura Tereza Otavová
Marie Martinová Lucie Sobotková
Doktor S Marta Dřímal Ondráčková
První pomocník Martin Dobíšek
Druhý pomocník Gabriela Schottnerová

 

Tým:

Překlad: Michal Lázňovský
Režie: Pavel Palouš j.h.
Dramaturgie: Kateřina Dušková
Scéna a kostýmy: Irena Fila Wagnerová j.h.

www.eric-emmanuel-schmitt.com / ©Antigone Tous droits réservés

Tiskovou zprávu zpracovala Kateřina Dušková